Velký průvodce tříděním v gastro podniku – víte, kam patří ubrousky vašich hostů nebo olej z friťáku?

30. listopadu 2024·11 minut čtení
Velký průvodce tříděním v gastro podniku – víte, kam patří ubrousky vašich hostů nebo olej z friťáku?
7alt
Marie Trubetská

Velký průvodce tříděním v gastro podniku – víte, kam patří ubrousky vašich hostů nebo olej z friťáku?

Věděli jste, že se v českých gastro provozech vyhodí až 27 000 tun hotového jídla a zbytků ročně? To vychází na 45 kg jídla každý den. Poměrově se dá gastroodpad rozdělit zhruba na 50 % kuchyňských zbytků, 30 % nesnědeného jídla a 14 % jídla neprodaného. Není to ale jen gastroodpad, se kterým by šlo naložit o trochu lépe. Jak poctivě třídit a ušetřit tak planetu i rozpočet podniku?

Pro začátek pár důvodů, proč se tříděním odpadu vyplatí zabývat

  1. Říkají to zákony. Každý podnik by měl zařídit oddělené třídění odpadu, a to aspoň pro papíry, plasty, sklo, kovy a biologický odpad. Pokud tohle plníte, máte vyhráno.
  2. Když se naučíte s gastroodpadem lépe pracovat, ušetříte místo v hnědé popelnici na bio a gastroodpad a o to méně zaplatíte za svoz odpadu.
  3. Šetříte primární zdroje surovin, energii a životní prostředí. Když poctivě vytřídíte odpad, dáváte šanci další recyklaci. Věděli jste, že z recyklovaných odpadů se dají vyrobit třeba skleničky, kořenky, vázy nebo karafy?

Co s gastroodpadem?

Gastroodpad tvoří zhruba polovinu vyprodukovaného odpadu v provozovnách. Když se zasoustředíte na jeho zpracování, máte napůl vyhráno. Jak se s ním popasovat?

1) Předcházejte jeho vzniku

Neprodané porce od oběda nabídněte buď přes aplikaci Nesnězeno, Too Good To Go nebo projekt Zachraň oběd. Zkuste taky společně s vaším šéfkuchařem zapátrat po zero waste receptech.

2) Zajistěte si svoz gastroodpadu

To je nejjednodušší způsob, jak ho třídit. Do hnědé popelnice na gastroodpad patří prakticky všechno, co v kuchyni vašeho podniku vyprodukujete. Ovoce, zelenina, ale i odřezky z masa, mléčné výrobky nebo nedojedené zbytky z talířů hostů. Doporučujeme jít ale ještě o kousek dál a rostlinné zbytky vytřídit zvlášť buď do popelnice na bioodpad nebo začít kompostovat. Jaký je rozdíl mezi gastroodpadem a bioodpadem a jak je správně třídit, najdete tady.

3) Kompostujte

Kompostování je ten nejlepší a nejsvědomitější způsob, jak pracovat s rostlinným gastroodpadem. Z odřezků ovoce a zeleniny, kávové sedliny a zbytků z kuchyně vykouzlíte kompost, který jednoduše vrátíte zpátky do oběhu třeba jako hnojivo pro rostliny v podniku. I když kompost nechcete dál využívat, alespoň rozložením bioodpadu ušetříte místo v hnědé popelnici. Pokud nemáte čas starat se o kompostér, část rozložitelných zbytků můžete odnést do komunitního kompostéru.

Chcete začít kompostovat, ale nevíte, jak na to? Tady je návod.

TŘÍDICÍ EXTRATIP

Kam vyhodit olej? Použitý olej nepatří do dřezu ani do toalety. Správně byste ho měli nalít do PET lahve a odnést do tomu určené popelnice – nejbližší najdete tady.

TŘÍDICÍ EXTRATIP Č. 2

I když jste 100% přesvědčení, že ve svém podniku chcete lépe pracovat s odpadem nebo dokonce kompostovat, možná se vám nedaří přesvědčit zbytek týmu. Mohlo by s tím pomoct školení o gastroodpadu. Předají vám praktické tipy bez omáček a argumenty pro třídění, které nadchnou i váš personál. Podívejte se, jak takové školení probíhalo v pražském Vnitroblocku nebo Gramu.

Pokud chcete jít ještě o krok dál, nechte si udělat odpadový audit. Získáte návod na zpracování gastroodpadu přímo pro váš podnik.

Kam s kterým papírem

Pro třídění nejen papíru, ale i plastů, kovů nebo skla, platí v gastro provozech stejná pravidla jako doma. Pojďme si je spolu projít.

Do modrých popelnic patří: lepenkové a kartonové krabice, papírové sáčky, papíry, noviny, časopisy a letáky

Naopak do nich nepatří: mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, kelímky od kávy, použité ubrousky od vás nebo vašich hostů, obaly od vajíček, ruličky od toaletního papíru, umaštěné obaly od jídel, krabice od pizzy, použité hygienické potřeby

Třídicí extratip
Papír do popelnice nevyhazujte v plastové tašce, vždycky jen v papírové.

Jak je to s plasty a kovy

Do žlutých popelnic patří: jakékoli plastové obaly, sáčky, potravinová folie, plastové kelímky, PET lahve i s víčky, obaly od jarů nebo mýdla a nápojové kartony

Naopak do nich nepatří: mastné plastové obaly

Třídicí extratip
Než vyhodíte plastový obal, propláchněte ho lehce vodou, ať zajistíte co nejlepší třídění.
Třídicí extratip č. 2
Od roku 2020 se některým žlutým kontejnerům rozšířila funkce a nově do nich můžete vhazovat i kovové obaly od nápojů a jídel. Pozor – neplatí to pro každé město, takže doporučujeme ověřit. 
Třídicí extratip č. 3
V některých městech najdete i speciální kontejnery na nápojové kartony. Poznáte je podle oranžové barvy. Pokud je máte poblíž, neváhejte třídit.

A na konec sklo

Do skla patří: nevratné lahve od nápojů, sklenice, skleněné nádoby a střepy

Naopak do něj nepatří: keramika, zrcadla, porcelán nebo víčka od lahví

Třídicí extratip
Pokud můžete, oddělujte od sebe sklo světlé a jiné barvy, pomůže to v jeho dalším zpracování. Některé popelnice mají na světlé a barevné sklo i samostatné nádoby.
Třídicí extratip č. 2

Věděli jste, že nejnižší uhlíkovou stopu mají nápoje ve vratném skle, v KEG nebo rPET? 95 % nápojů Kofoly nabízíme do gastra ve vratném skle nebo KEGu. Koukněte, v jakém obalu odebíráte nápoje vy a zvažte, jestli nepřejít na udržitelnější.

Jak si třídění v gastro podniku co nejvíc usnadnit?

Umístěte dostatečně velké koše na tříděný a směsný odpad do prostor pro hosty i personál, aby se k nim všichni snadno a kdykoli dostali. Můžete také rozmístit větší množství malých košů do různých částí provozovny, podle toho, jaký odpad v nich nejčastěji vzniká. O to snadněji se vám pak bude třídit do popelnic.

Třídicí extratip

Koše do exteriérů můžou vypadat i pěkně. Nechte si je navrhnout na míru. Vybírat můžete mezi různými variantami dřeva, velikostmi i druhy odpadu, které do něj chcete třídit.

Třídicí extratip č. 2

Pokud tápate, co patří do kterého koše, stáhněte si tyhle nálepky a vyvěste si je k blízkosti košů. Pomůžete s tříděním svým zaměstnancům i hostům.

Zpět na Udržitelná gastronomie
Podobné články
Kam se zbytky z kuchyně a talířů hostů?

Kam se zbytky z kuchyně a talířů hostů?

Kompostovat můžete i ve městě. 3 řešení pro malá bistra a kavárny

Kompostovat můžete i ve městě. 3 řešení pro malá bistra a kavárny

Gastroodpad versus bioodpad – víte, jak vytřídit kávu a skořápky od vajíček?

Gastroodpad versus bioodpad – víte, jak vytřídit kávu a skořápky od vajíček?