Co s kávovou sedlinou?
Podle odhadů Kokozy vyprodukuje průměrná kavárna 6 kg kávové sedliny denně. Při každodenním provozu jsou to celkem 2 tuny ročně, které by se daly zužitkovat jinak. Třeba takhle:
Spojte se s reKávou
Ta vám dá dvě možnosti, jak dát kávové sedlině druhou šanci:
- odnést zbytky kávy do sběrných košů, ze kterých je svozová služba reKávy odveze komunitním zahrádkářům. Každý měsíc dostanete report, ve kterém se dozvíte, co se s kávovou sedlinou děje a kdo ji využil.
- kávový lógr můžete použít přímo ve svém podniku na pěstování hlívy v growkitu, který si u reKávy pořídíte. Dá se využívat opakovaně a hlívu pak můžete pravidelně servírovat svým hostům.
Oslovte s nabídkou kávové sedliny malovýrobce
Kávový lógr dnes třeba v Kave přidávají přímo do tenisek. Mají sice dlouhodobou spolupráci s Coffeespot, ale kdo říká, že nemůžete být další? Agentura Green Cat z kávové sedliny tvoří dárková mýdla a na e-shopu nakupnadobro.cz, který podporuje lidi s handicapem, zase vyrábí z kávové sedliny kelímky. Zkuste se s nimi spojit a zjistěte, jestli by se jim váš lógr nehodil.
Co s neprodanými porcemi jídel?
Zbytky jídel, které za den nestihnete prodat, nabídněte ještě jednou za zvýhodněnou cenu nebo je darujte. Kde?
Aplikace Too Good To Go
Z neprodaných porcí jídel, pečiva nebo zákusků připravíte balíčky, které nabídnete zákazníkům k odkoupení přes aplikaci. Když si ho objednají, přijdou si ho vyzvednout přímo k vám do podniku. Aplikaci si spravujete sami a můžete si nastavit i automatickou nabídku Dobrovaků ke konci každé směny. Zaregistrujete se za několik minut tady.
Aplikace Nesnězeno
Funguje podobně jako Too Good To Go. Jídlo, které nedoprodáte, nabídnete přes aplikaci formou balíčku a zákazníci si ho přímo přes ni koupí. Členství je pro gastro podniky zdarma a zaregistrovat se můžete přes tento odkaz. Z každé objednávky platíte provizi a transakční poplatek.
Zachraň oběd
Jídlo můžete také darovat těm, co si ho nemůžou dovolit. Stačí, když se přihlásíte do iniciativy Zachraň oběd a propojíte se s charitativním spolkem ve vašem okolí. S jejich pracovníkem se pak domluvíte, kdy a jak si bude obědy vyzvedávat. Celé podmínky pro darování jídel najdete tady.
Co s odřezky z kuchyně?
Do bioodpadu s nimi. Anebo ještě lépe – do vlastního kompostéru. O tom, jak kompostovat i v malém podniku, už jsme psali tady.
Co s potravinami, které nestihnete zpracovat?
Darovat můžete i celá balení potravin a produktů, ale pozor, má to svá pravidla. Pokud chcete darovat zásoby ze spíže, mražené maso, zeleninu nebo ovoce, spojte se s nejbližší potravinovou bankou, kde vám vysvětlí, jak na to. Trvanlivé výrobky můžete darovat také na každoroční Sbírce potravin.