Kam se zbytky z kuchyně a talířů hostů?

28. listopadu 2024·7 minut čtení
Kam se zbytky z kuchyně a talířů hostů?
7alt
Marie Trubetská

Kam se zbytky z kuchyně a talířů hostů?

V českých gastro podnicích putuje do košů průměrně 45 kg gastro odpadu denně. Tvoří ho zbytky z kuchyně, nesnězené jídlo a jídlo, které se neprodalo. Velká část odpadu by ale v koši skončit nemusela. Jak s ním pracovat? Pojďme to vzít pěkně od kávového mlýnku až po zásoby ve spíži.

Co s kávovou sedlinou?

Podle odhadů Kokozy vyprodukuje průměrná kavárna 6 kg kávové sedliny denně. Při každodenním provozu jsou to celkem 2 tuny ročně, které by se daly zužitkovat jinak. Třeba takhle:

Spojte se s reKávou

Ta vám dá dvě možnosti, jak dát kávové sedlině druhou šanci:

  1. odnést zbytky kávy do sběrných košů, ze kterých je svozová služba reKávy odveze komunitním zahrádkářům. Každý měsíc dostanete report, ve kterém se dozvíte, co se s kávovou sedlinou děje a kdo ji využil.

  2. kávový lógr můžete použít přímo ve svém podniku na pěstování hlívy v growkitu, který si u reKávy pořídíte. Dá se využívat opakovaně a hlívu pak můžete pravidelně servírovat svým hostům.

Oslovte s nabídkou kávové sedliny malovýrobce

Kávový lógr dnes třeba v Kave přidávají přímo do tenisek. Mají sice dlouhodobou spolupráci s Coffeespot, ale kdo říká, že nemůžete být další? Agentura Green Cat z kávové sedliny tvoří dárková mýdla a na e-shopu nakupnadobro.cz, který podporuje lidi s handicapem, zase vyrábí z kávové sedliny kelímky. Zkuste se s nimi spojit a zjistěte, jestli by se jim váš lógr nehodil.

Co s neprodanými porcemi jídel?

Zbytky jídel, které za den nestihnete prodat, nabídněte ještě jednou za zvýhodněnou cenu nebo je darujte. Kde?

Aplikace Too Good To Go

Z neprodaných porcí jídel, pečiva nebo zákusků připravíte balíčky, které nabídnete zákazníkům k odkoupení přes aplikaci. Když si ho objednají, přijdou si ho vyzvednout přímo k vám do podniku. Aplikaci si spravujete sami a můžete si nastavit i automatickou nabídku Dobrovaků ke konci každé směny. Zaregistrujete se za několik minut tady.

Aplikace Nesnězeno

Funguje podobně jako Too Good To Go. Jídlo, které nedoprodáte, nabídnete přes aplikaci formou balíčku a zákazníci si ho přímo přes ni koupí. Členství je pro gastro podniky zdarma a zaregistrovat se můžete přes tento odkaz. Z každé objednávky platíte provizi a transakční poplatek.

Zachraň oběd

Jídlo můžete také darovat těm, co si ho nemůžou dovolit. Stačí, když se přihlásíte do iniciativy Zachraň oběd a propojíte se s charitativním spolkem ve vašem okolí. S jejich pracovníkem se pak domluvíte, kdy a jak si bude obědy vyzvedávat. Celé podmínky pro darování jídel najdete tady.

Co s odřezky z kuchyně?

Do bioodpadu s nimi. Anebo ještě lépe – do vlastního kompostéru. O tom, jak kompostovat i v malém podniku, už jsme psali tady.

Co s potravinami, které nestihnete zpracovat?

Darovat můžete i celá balení potravin a produktů, ale pozor, má to svá pravidla. Pokud chcete darovat zásoby ze spíže, mražené maso, zeleninu nebo ovoce, spojte se s nejbližší potravinovou bankou, kde vám vysvětlí, jak na to. Trvanlivé výrobky můžete darovat také na každoroční Sbírce potravin.

Úplně nejlepší je ale zbytkům jídel předcházet. Tady sdílíme tip na zero waste recepty od iniciativy Zachraň jídlo a tady si můžete přečíst, jak s jídlem v gastro provozu správně hospodařit.

Zpět na Udržitelná gastronomie
Podobné články
Velký průvodce tříděním v gastro podniku – víte, kam patří ubrousky vašich hostů nebo olej z friťáku?

Velký průvodce tříděním v gastro podniku – víte, kam patří ubrousky vašich hostů nebo olej z friťáku?

Gastroodpad versus bioodpad – víte, jak vytřídit kávu a skořápky od vajíček?

Gastroodpad versus bioodpad – víte, jak vytřídit kávu a skořápky od vajíček?