1) Vsaďte na japonskou fermentaci
Bokashi kompostér je perfektním řešením pro kavárny nebo bistra, ve kterých nevzniká velký objem bioodpadu. Snadno mu najdete místo v kuchyni, na chodbě nebo u ostatních odpadkových košů. Menší z nich neměří víc než 40 cm na výšku.
Při používání se nemusíte bát žádných složitostí, nepříjemného zápachu ani poletujících mušek. Během vaření nebo na konci dne do něj jednoduše vysypete zbytky jídel, zasypete je Bokashi směsí a uzavřete. Zhruba po 14 dnech v nádobě ‚‚dozraje’’ kompost, který můžete dál využívat podle vlastní potřeby.
Poté z něj každých 3-5 dnů odtočíte kohoutkem ve spodku nádoby Bokashi čaj – pomůže vám s čištěním odpadu, hubením plevelu nebo s hnojením bylinek. Zbytky z kompostéru pak snadno vyhodíte do popelnice s gastro nebo bioodpadem.
Jak začít kompostovat s bokashi kompostérem? Tady se to naučíte krok po kroku.
Výhody:
Získáte vlastní hnojivo relativně snadnou a rychlou cestou. Navíc tento typ kompostování vyžaduje jen drobné počáteční investice – Bokashi kompostér stojí pár tisíc korun.
Nevýhody:
Pokud vedete menší podnik, ale hodně se u vás vaří, nemusí vám objem Bokashi kompostéru stačit. Zainvestujte do většího nebo vyzkoušejte některý z dalších způsobů kompostování.
2) Využívejte zahradní nebo komunitní kompostér
Jestli se u vás kuchař v kuchyni pěkně protáčí, protože za den vydáte spoustu jídel, máme pro vás alternativu – komunitní kompostér. Na mapě Kokozy vyhledejte nejbližší z nich. Stačí, když budete bioodpad během dne odkládat do odpadkového pytle nebo bedýnky a na konci směny ho odnesete do kompostéru. Na domluvě je i využívání samotného kompostu, kterým můžete hnojit rostliny ve svém podniku.
Pokud máte zahradu, můžete založit i vlastní zahradní kompost.
Výhody:
Když se rozhodnete pro kompostér na své zahradě, můžete tím získat nové hosty. Ať už tím, že se o vás začne mluvit jako o udržitelném podniku nebo váš zahradní kompostér přetvoříte v komunitní. Snadno tak otevřete dveře novým potenciálním zákazníkům.
Nevýhody:
Založit vlastní kompostér vyžaduje značnou dávku trpělivosti. Pro začátek si o něm budete muset hodně nastudovat. Po vytvoření kompostéru potrvá zhruba 6 měsíců, než začnete sklízet kompost, a navíc musíte pečlivě hlídat, co do něj vyhazujete.
Pokud začnete využívat komunitní kompostér na jiném pozemku, může být jeho pravidelná návštěva pro váš personál celkem únavná.
3) Vždycky poslouží i stará dobrá hnědá popelnice
Jestli nemáte možnost zařídit si vlastní řešení pro kompostování, klidně zůstaňte u hnědé popelnice na bioodpad. Jen si dejte pozor, co do ní vyhazujete – v každém regionu se pravidla trochu liší.
Supertip
Jestli tápete, co do kompostu patří a co do něj naopak nikdy nevhazovat, třeba vám pomůže článek o správném třídění v gastro provozu.
Výhody:
Oproti předchozí možnosti je to pohodlné. Nemusíte kupovat žádný kompostér, udržovat ho ani bioodpad vynášet příliš daleko. Popelnice na bioodpad jsou navíc od roku 2022 v některých městech zdarma.
Nevýhody:
I když se obsah popelnic odváží do místních kompostáren, jako provoz z něj nemáte žádný užitek. Nemůžete tak výsledný ‚‚produkt‘‘ použít na hnojení svých rostlin.
Do větších podniků můžete pořídit:
- vermikompostér,
- elektrický kompostér (ten už je trochu dražší, ale poradí si i s živočišnými zbytky odpadu),
- otočný kompostér, ve kterém můžete na zahradě kompostovat celoročně.
‚‚Žížalový’’ vermikompostér si s naší pomocí vyzkoušeli i v pražském Vnitroblocku. Jak se tu o žížaly starají a jak jsou s ním spokojení si přečtěte tady.
Každé řešení má své pro a proti. To, které vám sedne nejvíc, záleží na nastavení a možnostech vašeho podniku. Každý malý krůček k udržitelnosti se ale počítá.