Co je energetický management?
Energetický management si představte jako hrstku opatření, která mají za úkol řídit a snižovat spotřebu energie přímo ve vašem podniku. Patří do něj všechno od měření a analýzy spotřeby, přes návrh úsporných opatření až po jejich nasazení a vyhodnocení.
Jak začít s úsporou energie?
1. Audit spotřeby energie
Jako první vás čeká energetický audit. Ten podrobně prozkoumá spotřebu energie v celém podniku a zkontroluje, kolik ji mizí na osvětlení, vytápění, klimatizaci, kuchyňské spotřebiče, ohřev vody nebo třeba televizi a minibar. Odhalí, ve kterých částech podniku spotřebováváte víc energie, než je třeba, a navrhne postup pro snížení spotřeby. Vypočítá vám potenciál úspor a připraví akční kroky.
2. Instalace systémů, které měří spotřebu
Po auditu přichází na řadu instalace systémů pro monitorování spotřeby energie v reálném čase. Spotřebu můžete sledovat z mobilní nebo webové aplikace. Data, která získáte, využijete pro optimalizaci spotřeby a včas díky nim odhalíte, když některé zařízení čerpá zbytečně moc energie.
3. Optimalizace provozu zařízení
Data z monitorovací aplikace začnete využívat v praxi. V restauracích může jít třeba o úspornější provoz spotřebičů a pravidelnou péči. V hotelech zase můžete ušetřit na provozu klimatizace nebo vytápění pomocí senzorů pohybu, které zajistí, že zařízení poběží jen v obsazených místnostech. Měření spotřeby spolu s optimalizací vám ušetří 3-10 % s návratností investice během jednoho roku.
Supertip
Přečtěte si, jak správně pečovat o lednici, výčepní zařízení i postmix, abyste snížili spotřebu energie a prodloužili jejich životnost.
4. Investice do úsporných technologií
Dalším krokem je investice do energeticky úspornějších zařízení a technologií. Čeká vás třeba výměna starých spotřebičů za nové, ale i investice do systémů pro využití obnovitelných zdrojů energie (například do tepelných čerpadel nebo fotovoltaických panelů pro ohřev vody). Tyto investice jsou sice vyšší, ale přinesou vám také úspory větší než 15 % a vrátí se vám do 5 let.
5. Vzdělávání a zapojení personálu i hostů
Bez proškolení personálu to nepůjde. Nastavte si interní pravidla a sepište je třeba do desatera nebo jiného jednoduchého návodu, který vyvěsíte do zázemí. Pravidla si nastavte, jak potřebujete – připomínejte jim zhasínání, nastavte si termíny pro pravidelné čištění spotřebičů a motivujte je k úspoře vody. Podobnými výzvami můžete motivovat i hosty. Koukněte, jak to třeba dělají v Hotelu Srní.
Chcete vědět, kolik energetický management stojí a kdo vám s ním pomůže? Tady se dozvíte víc.