Pro začátek několik faktů. Proč byste vůbec měli dbát na péči o výčep a chladící zařízení? Máme pro vás 4 dobré důvody:
- Pokud výčep pravidelně nečistíte, už hostům nemůžete zaručit maximální kvalitu čepovaných nápojů. Když čištění zanedbáte příliš, hrozí, že se zákazníkům po jejich konzumaci udělá špatně.
- Nápoje se vám budou špatně čepovat a pěna dlouho nevydrží.
- Když dlouho nenecháte zkontrolovat chladicí zařízení, navýšíte tím spotřebu energie až o 60 %. Zahráváte si také s přehřátím kompresoru, což v nejhorším případě povede k tomu, že se zničí.
- Výkon chladiče se při nepravidelné kontrole sníží až o 50 %. Což je problém hlavně v létě, kdy hosté očekávají, že jim na stůl přistane pěkně vychlazené pivo, Top Topic nebo Kofola.
Ve zkratce – správnou péčí o výčep a chladicí zařízení předejdete stížnostem hostů, zaručíte perfektní chuť nápojů a jejich optimální teplotu, snížíte si spotřebu energie a zajistíte, že vám vybavení bude dobře a dlouho sloužit.
Jak často výčep a chladicí zařízení čistit?
Ztrácíte se v tom, jak často jednotlivé komponenty čistit? Sdílíme s vámi přehlednou tabulku, kterou si můžete vylepit za bar nebo do svého zázemí.
No dobře, to bychom měli… Teď k tomu nejdůležitějšímu.
Jak výčep a chladící zařízení vyčistit správně?
V zásadě máte 2 možnosti:
1) Pustit se do čištění samostatně
- čištění vodou pomocí sanitačního* adaptéru
*Sanitace nápojových cest je proces, při kterém se pomocí chemických a mechanických vlivů ze stěn cest uvolňují nánosy vodního kamene a likvidují se nežádoucí mikroorganismy.
To by měl dělat každý poté, co vytočí sud. Postup je poměrně jednoduchý, stačí následovat video: