7 tipů, jak šetřit vodu v gastro provozu

21. listopadu 2024·9 minut čtení
7 tipů, jak šetřit vodu v gastro provozu
6alt
Jana RiegerováTrade marketing manager Kofola

7 tipů, jak šetřit vodu v gastro provozu

Toaletu ve vašem podniku navštíví zhruba polovina hostů. Při každém mytí rukou běžně spotřebují přibližně 3-4 litry vody. Na mytí využijí jen část a zbytek proteče nemilosrdně rovnou do odpadu. K podobným ztrátám často dochází i v kuchyni nebo za barem vašeho podniku. Až 50 % vody se dá přitom v restauracích ušetřit. Prozkoumejte s námi, jak.

1) Získejte nad vodou kontrolu

Tím, že začnete sledovat spotřebu, získáte lepší přehled o využití vody v reálném čase. V mobilu nebo na počítači uvidíte černé na bílém, kolik vody jste spotřebovali konkrétní hodinu, den, měsíc nebo rok. Zařízení, které spotřebu měří, se připojuje přímo k vodoměrům. Takže pokud vám to jejich rozmístění dovolí, můžete sledovat spotřebu vody i v různých zónách nebo hotelových pokojích. Přidanou hodnotou je i to, že okamžitě zjistíte, když dojde k havárii vody nebo se někde uvolní těsnění.

2) Myjte nádobí úsporněji

Zbytky z talířů před vložením do myčky vždycky opláchněte. Myčky jsou jedním z energeticky nejnáročnějších spotřebičů v gastro podnicích – berou si hodně vody i elektřiny. Když nádobí opláchnete, můžete pak volit méně náročné kratší programy bez předmývání. Pokud vám to provoz dovolí, vždycky zapínejte myčku až potom, co se zaplní.

Šetřicí supertip

Jestli nádobí myjete ručně, pak se vyplatí ho mýt v napuštěném dřezu. Oproti mytí pod tekoucí vodou je to zhruba o pětinu úspornější. Pokud na vodovodních kohoutcích nemáte šetřiče, které průtok vody snižují, můžete ušetřit až 20 litrů za jedno umytí.

3) Pořiďte si šetřiče na vodovodní kohoutky a sprchy

Šetřiče vody sníží náklady na vodu a její ohřev až o 50 %. Umístíte je na konec vodovodních kohoutků a sami si nastavíte, jak moc chcete vodu šetřit. Standardně do dřezů a umyvadel proteče klidně i 18 l/min. Vy si průtok můžete změnit na 4, 6, 8, 10, 12 nebo 14 l/min. Nebojte, díky ‚‚provzdušnění’’ vody šetřičem hosté nepoznají, že si ruce myjí pod menším proudem.

Šetřiče do sprch fungují na podobném principu jako ty na vodovodní kohoutky. S tím rozdílem, že se šroubují mezi sprchovou baterii a hadici. I u nich si můžete nastavit průtok na 6, 8, 10, 12 nebo 14 l/min, podle toho, kolik vody chcete šetřit.

Jestli vás zajímá, kolik byste šetřiči uspořili vy, nechce si to nejdřív spočítat

Šetřicí supertip

Průtok si můžete změřit i sami. Stačí k tomu větší nádoba a hodinky, stopky nebo mobil. Nádobu dejte pod vodovodní kohoutek nebo sprchu, pusťte vodu naplno a počítejte do 10. Pokud vám za 10 vteřin v umyvadle nateče více než 1 litr a ve sprše víc než 1,5 litru, máte velkou šanci ušetřit. Kolik ušetříte, bude záležet na tom, jaké úsporné šetřiče si pořídíte a jaký jim nastavíte průtok. Obecně platí, že bateriím v umyvadle většinou stačí průtok 5 litrů za minutu a bateriím ve sprše 8 litrů za minutu.

Úsporné šetřiče pořídíte tady

4) Vybavte šetřiči i toalety

Dnes už si můžete koupit toalety s úsporným režimem splachování. Ten stáhne spotřebu vody z 10-12 l na jedno spláchnutí zhruba na polovinu. Se šetřičem ale můžete uspořit ještě víc. Funguje jako závaží, které se zavěsí za splachování. Ve chvíli, kdy stisknete splachování, začne téct voda. V momentě, kdy ho pustíte, proud vody se zastaví. Tímto způsobem ušetříte až 40 % vody na úsporných a 70 % vody na běžných toaletách.

Šetřicí supertip

Kontrolujte pravidelně, jestli vám toalety neprotékají. Únik vody totiž často není vidět ani slyšet. Jak si otestovat, že se to neděje zrovna vám? Přidejte do nádržky na vodu potravinářské barvivo. Pokud se voda v míse zbarví mimo spláchnutí, pak vám někudy uniká, a je potřeba toaletu opravit. Za jeden den tak můžete přijít až o 1000 litrů.

5) Sbírejte dešťovou vodu

Jestli máte zahrádku, pak můžete začít sbírat dešťovku. Využijete ji třeba na zalévání květin a bylinek zvenčí i uvnitř vašeho podniku a ušetříte tak i desítky litrů pitné vody měsíčně. S retenční nádrží, filtračním systémem a přívodem vody do podniku, zvládnete dešťovou vodou splachovat i toalety. Jak ji začít sbírat? Přečtěte si tento článek.

6) Dávejte rostlinám přesně tolik vody, kolik potřebují

Jak často kterou pokojovku zalévat? A nepřelili jste ji náhodou? Přesně tyhle starosti mít nebudete, když začnete k zavlažování využívat hliněné olla nádoby. Umístíte je do květináče, naplníte vodou a o všechno ostatní se rostliny starají samy. K nádobě přilnou svými kořeny a ve chvíli, kdy potřebují vodu, si ji jednoduše vezmou. Když ji naopak nepotřebují, nechají ji tam. Vedlejším efektem tohoto způsobu zavlažování je, že se vašim rostlinám bude dařit tak dobře, jako nikdy předtím.

7) Využívejte šedou vodu

A co že je šedá voda? Zjednodušeně je to ta voda, která ‚‚zbyde’’ po používání domácích spotřebičů a považuje se za odpadní. Neobsahuje škodlivé látky ani zbytky jídel a většinou se dá bez problémů znovu využít jako užitková. Je to třeba voda z myčky, pračky nebo ledovače.

Právě šedou vodu z ledovače se rozhodli dál využívat i v pražské Radlické. Jak jim to funguje?

Přímo z ledovače udělali přívod do IBC nádrže, kde tuto vodu schraňují. Nádrž připojili na čerpadlo. V momentě, kdy je nádrž plná, použije se na spláchnutí záchodu nebo na puštění myčky. Ve chvíli, kdy v nádrži voda není, využije se klasická pitná voda. Tímto způsobem v Radlické šetří tisíce litrů vody ročně.

Šetřicí supertip na závěr

Chcete se pustit do šetření vody ve vašem podniku naplno? Nechte si zpracovat vodní audit, který prozkoumá vaši spotřebu vody a doporučí opatření pro úsporu na míru. Vyzkoušeli ho už v Hotelu Srní, kde jen pár týdnů po instalaci šetřičů zaznamenali úsporu vody ve výši 45 %.

Zpět na Udržitelná gastronomie
Podobné články
Eko značka – má v hotelech smysl a jak ji získat?

Eko značka – má v hotelech smysl a jak ji získat?

Přehled úsporných tipů, které vaší restauraci ušetří desítky tisíc ročně

Přehled úsporných tipů, které vaší restauraci ušetří desítky tisíc ročně