Krok 1: Vyberte vhodné místo
Jako první najděte na své zahrádce rovný povrch, který nebudete muset příliš upravovat. Mírné nerovnosti na povrchu stačí lehce okopat a srovnat.
Krok 2: Naměřte a rozdělte prostor
Prostor rozdělte do několika částí. Každá z nich poslouží pro jiný druh přírodního materiálu. V hotelu Srní si zvolili plochy o rozměrech 1 x 1 metru. Váš chodník může být kratší nebo delší, podle toho, kolik materiálu a prostoru můžete zaplnit.
Krok 3: Vytvořte konstrukci
Na konstrukci smyslového chodníku použijte dostupné přírodní materiály. V hotelu Srní využili kmeny břízy, které získali od lesníka. Jednotlivé kůly můžete propojit šrouby, aby držely pevně u sebe. Takto ohraničíte celý prostor chodníku a vytvoříte bezpečný rám pro chůzi.
Krok 4: Připravte podklad
Než na chodník umístíte různé materiály, položte pod ně podložku, která zamezí prorůstání trávy. Ideální volbou jsou netkané nebo mulčovací textilie, které dobře propouští vodu a zabraňují, aby materiály na chodníku zůstávaly mokré.
Krok 5: Zaplňte chodník materiály
Na výplň smyslového chodníku použijte jakékoliv dostupné přírodní materiály, které jsou příjemné na dotek a mají odlišnou strukturu. V hotelu Srní vybrali lávové kameny, které koupili v nedalekém hobby marketu, šišky a větvičky z lesa a kamínky z potoka. Chodník plánují rozšířit ještě o segmenty s pískem a kůrou. Můžete ale využít také kaštany, žaludy nebo mech. Fantazii se meze nekladou.
Krok 6: Umístěte návod k použití
Ne každý váš host bude smyslový chodník znát, takže se hodí vytvořit kratší návod k použití. Vyzvěte je k malé poznávací hře. Doporučte jim, aby si zavázali oči, zuli si boty i ponožky a prošli se chodníkem od prvního segmentu až k poslednímu. U každého se můžou zastavit, zavnímat, jak materiál působí na jejich chodidla a zkusit hádat, o jaký materiál jde.
Instalace a náklady na výrobu smyslového chodníku
Hotel Srní investoval do výroby chodníku přibližně 5 000 Kč a oproti kupovaným řešením, které běžně stojí kolem 30 tisíc korun, hodně ušetřil. Cena se ale vždycky odvíjí od materiálů.
Celkově jim instalace chodníku zabrala přibližně 10 hodin, ale práci si rozdělili do několika týdnů a pracovali na něm, kdykoli měli čas.
Pokud si ho nechcete stavět sami, koukněte na smyslové chodníky a další edukační prvky pro děti, které se dají koupit.
Závěrečný tip, jak naučit děti třídit odpad hravou formou
Smyslový chodník není to jediné, co v Hotelech Srní zavedli. Na zahrádce i v dětském koutku nechali instalovat dřevěné edukační tabule.
‚‚Hledali jsme něco, co bude děti nenásilně učit o tom, jak přistupovat k přírodě. Jsme v srdci národního parku Šumava, takže to bereme tak trochu jako naši povinnost,” říká František Křivohlavý, člen představenstva hotelů Srní.
Osvědčily se jim tabule o třídění a o tom, proč nevyhazovat odpadky v lese. Dřevěné cedule dobře zapadly do dětského koutku i na hřiště, instalace byla rychlá a děti si je oblíbily. Největší plus? ‚‚Náš udržitelný přístup oceňují hlavně rodiče, takže se k nám rádi vracejí,’’ doplňuje František Křivohlavý.