Podle zprávy Bookingu z roku 2023 chce 76 % lidí v příštím roce cestovat udržitelněji. Turisté jsou čím dál zodpovědnější a v ubytováních dělají šetrnější rozhodnutí: vypínají klimatizaci a světlo, když odchází z pokoje, třídí odpad a občas odmítnou každodenní úklid pokoje. Udržitelnost čím dál častěji očekávají i od ubytovacích zařízení. A 65 % z nich by se cítilo lépe, kdyby bydleli v ubytování, které má ekoznačku. Má smysl snažit se o eko značku a jak ji získáte?
Nemusíte překopat celý chod, s udržitelností můžete začít krůček po krůčku.
Jak online check-in a check-out funguje? Ještě u sebe doma hosté nahrají fotky svých dokladů, vyplní všechny preference a vy už jim při příjezdu jen předáte klíče. Umí ho třeba tyto hotelové systémy: Better Hotel, HotelTime Solutions, Protel, MyStay nebo Previo.
Možností, jak hotel řídit udržitelněji, je spousta, a jako inspiraci a motivace v jednom vám poslouží eko značka.
Když chcete oficiální potvrzení udržitelného provozu pro svůj hotel i své hosty, začněte se snažit o eko značku.
Abyste získali českou certifikaci Ekologicky šetrné služby, potřebujete splnit 22 povinných udržitelných kritérií a dosáhnout alespoň 20 bodů v dalších volitelných kritériích. Všechny služby, které poskytujete, musí splňovat právní požadavky země nebo zemí, ve kterých se vaše ubytovací zařízení nachází. A zároveň je potřeba všechny vaše zaměstnance legálně zaměstnat i pojistit. Po splnění všech předpokladů za ekoznačku ještě zaplatíte jednorázový plus roční poplatek.
Tady je přehled těch nejdůležitějších:
Tyhle podmínky si můžete klidně stáhnout, vyvěsit v zázemí a postupně odškrtávat.
Získat eko značku je běh na dlouhou trať. Udržitelnost zatím můžete propagovat na svém webu, sociálních sítích, v newsletterech nebo na Bookingu a dalších vyhledávačích ubytování.